Witajcie w kolejnym artykule dla wszystkich miłośników motoryzacji i tych, którzy pragną utrzymać swoje samochody w świetnym stanie! Jak zawsze skupimy się na jednym z najważniejszych podzespołów w samochodzie - skrzyni biegów. Skrzynie biegów, zarówno manualne jak i automatyczne, są sercem napędu pojazdu i ich właściwa kondycja ma ogromne znaczenie dla płynności jazdy i długowieczności samochodu. W tym artykule omówimy popularne części, które narażone są na zużycie w skrzyniach biegów, sposoby rozpoznawania oznak wymiany, wybór odpowiednich części zamiennych oraz kto powinien zająć się taką wymianą. Średnia żywotność sprzęgła to około 200.000km. Wszystko uzależnione jest od eksploatacji. 

Części podatne na zużycie w skrzyniach biegów

 1. Sprzęgło i tarcza sprzęgłowa (dla skrzyń manualnych)
  W skrzyniach manualnych kluczowym elementem jest sprzęgło, które umożliwia płynne zmiany biegów. Zużycie sprzęgła objawia się wyczuwalnym spadkiem efektywności zmian biegów, trudnościami przy wrzucaniu biegu oraz charakterystycznym ścierającym dźwiękiem podczas ruszania. Tarcza sprzęgłowa to część, która najczęściej ulega zużyciu i wymagana może być jej wymiana. Jazda samochodem ze zużytym sprzęgłem może skutkować zużyciem się synchronizatorów.

  Znaki wskazujące na konieczność wymiany:

  • Zwiększony opór przy wciskaniu pedału sprzęgła.
  • Drżenie lub wibracje przy ruszaniu.
  • Opóźnione reakcje na zmiany biegów.
  • Zgrzyt podczas włączania biegu.

  Odpowiedzialność części:

  Sprzęgło składa się zazwyczaj z trzech części.

  Tarcza sprzęgłowa odpowiada za przenoszenie momentu obrotowego z silnika na skrzynię biegów.

  Docisk sprzęgłowy, zwany potocznie „słoneczkiem” to urządzenie które przy pomocy sprężyny dociska tarcze sprzęgłowe.

  Łożysko dociskowe.

 2. Dwumasowe koło zamachowe (dla skrzyń manualnych)
  Koło zamachowe to element, który gromadzi energię kinetyczną podczas pracy silnika i pomaga wygładzać wibracje wychodzące z układu korbowodu tłokowego. Jego uszkodzenie może prowadzić do nieprzyjemnych wibracji oraz trudności przy ruszaniu.

  Znaki wskazujące na konieczność wymiany:

  • Wibracje podczas jazdy.
  • Trudności przy zmianach biegów.
  • Dźwięki "łupania" lub "stukania" podczas ruszania, gaszenia i zapalania silnika.

  Odpowiedzialność części:
  Koło zamachowe pomaga w płynnych zmianach biegów, przenosi energię kinetyczną oraz wytłumia drgania powstające w układzie korbowo tłokowym powstałych w wyniku detonacji mieszanki w cylindrach.

 3. Zespół hydrokinetyczny (dla skrzyń automatycznych)
  W skrzyniach automatycznych zespół hydrokinetyczny odpowiada za przekazywanie napędu między silnikiem a skrzynią biegów. Jeśli skrzynia automatyczna pracuje nierówno, może to świadczyć o problemach z tą częścią.


  Znaki wskazujące na konieczność wymiany:

  • Trzęsienia lub szarpania podczas zmiany biegów.
  • Opóźnione reakcje na zmiany pedału gazu.
  • Zwiększone zużycie paliwa.

  Odpowiedzialność części:
  Zespół hydrokinetyczny umożliwia płynne zmiany biegów w skrzyni automatycznej.

Wybór odpowiednich części zamiennych

Wybierając części zamienne do skrzyń biegów, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

 1. Jakość: Wybieraj części od renomowanych producentów lub oryginalne części, które gwarantują trwałość i niezawodność.
 2. Zgodność: Upewnij się, że wybrane części są zgodne z marką, modelem i rocznikiem Twojego samochodu.
 3. Gwarancja: Sprawdź, czy wybrane części są objęte gwarancją, co daje pewność ich jakości.
 4. Porada Specjalisty: Jeśli nie jesteś pewien, jakie części wybrać, skonsultuj się z doświadczonym mechanikiem, który pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Kto powinien zająć się wymianą części?

Wymiana części skrzyni biegów to zadanie wymagające zaawansowanej wiedzy i doświadczenia. Zdecydowanie polecamy oddać tę pracę w ręce profesjonalnego mechanika samochodowego. Dobrze przeszkolony specjalista będzie w stanie precyzyjnie zdiagnozować problemy, odpowiednio dobrać części zamiennych oraz przeprowadzić bezpieczną i skuteczną wymianę.

Podsumowanie

Warto dbać o skrzynię biegów, ponieważ jej sprawność ma wpływ na komfort jazdy oraz żywotność całego pojazdu. Wymiana części zamiennych, takich jak sprzęgło, tarcza sprzęgłowa, koło zamachowe czy zespół hydrokinetyczny, może zapobiec poważnym uszkodzeniom i kosztownym naprawom w przyszłości. Wybierając odpowiednie części zamiennych, kierujmy się jakością, zgodnością, gwarancją oraz radą eksperta. Wymianą części powinien zająć się doświadczony mechanik samochodowy, który zapewni profesjonalne i bezpieczne wykonanie prac.

Mam nadzieję, że ten artykuł dostarczył Wam cennych informacji na temat części zamiennych do skrzyń biegów oraz ich wymiany. Pamiętajcie, że troska o samochód to inwestycja w długotrwałą sprawność i zadowolenie z jazdy!