Kupno używanego samochodu może być trudnym i czasochłonnym procesem. Nie tylko musisz znaleźć samochód, który spełni Twoje wymagania, ale musisz również upewnić się, że jest w dobrym stanie technicznym.

W przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów, jest to element szczególnie ważny. W artykule tym przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci sprawdzić automatyczną skrzynię biegów przed zakupem używanego samochodu.

Sprawdź stan oleju w skrzyni biegów

Stan i poziom oleju w skrzyni biegów jest kluczowy dla jej prawidłowego działania. Wiele samochodów z automatyczną skrzynią biegów ma wskaźnik poziomu oleju, który jest łatwy do odczytania. Jeśli poziom oleju jest zbyt niski  ,ma brązową barwę lub czuć spalenizną może to wskazywać na problemy z przekładnią.

Sprawdź zmiany biegów

Kolejnym ważnym elementem, który warto sprawdzić, to zmiany biegów. Spróbuj przejechać kilka kilometrów samochodem od zimnego do zagrzania skrzyni, ok 20 min i zwróć uwagę na sposób, w jaki skrzynia biegów zmienia biegi. Zmiany biegów powinny być płynne i bez szarpnięć. Jeśli skrzynia prześlizguje i bije pomiędzy biegami lub ma opóźnienia w zmianach, może to wskazywać na problemy .

Sprawdź działanie skrzyni

Spróbuj przyspieszyć samochód i zwróć uwagę na sposób, w jaki skrzynia działa. Jeśli masz wrażenie, że samochód nie przyspiesza tak, jak powinien, może to wskazywać na problemy ze skrzynią. Możesz również spróbować przyspieszyć samochód z miejsca i zwrócić uwagę na to, czy skrzynia biegów przechodzi płynnie przez wszystkie biegi.

Sprawdź wibracje

Kolejnym ważnym elementem, który warto sprawdzić, to wibracje. Podczas jazdy zwróć uwagę na to, czy samochód drży lub wibruje. Wibracje mogą być spowodowane uszkodzeniem skrzyni  lub innymi problemami z samochodem.

Sprawdź historię serwisową samochodu

Przed zakupem samochodu warto sprawdzić historię serwisową samochodu. W ten sposób dowiesz się, czy samochód był regularnie serwisowany, czy wymieniano w nim olej a także czy istniały jakieś problemy ze skrzynią w przeszłości. Warto również sprawdzić, czy istnieją jakieś gwarancje na skrzynię biegów, które można przenieść na nowego właściciela.

Zwróć uwagę na dźwięki

Podczas jazdy zwróć uwagę na dźwięki, jakie wydaje skrzynia biegów. Skrzynia biegów powinna działać bez szumów lub dziwnych dźwięków.

Zwróć uwagę na ślady oleju

Zwróć uwagę na wycieki oleju z skrzyni który ważny jest do poprawnej pracy. Dlatego warto sprawdzić czy nie ma śladów oleju w okolicy skrzyni.

Podsumowanie

Kupno używanego samochodu z automatyczną skrzynią biegów może być trudnym zadaniem, ale warto poświęcić czas aby dokładnie sprawdzić stan skrzyni przed zakupem. Sprawdzenie stanu oleju, , zmian biegów, wibracji i dźwięków to tylko kilka wskazówek, które pomogą Ci dokładnie ocenić stan skrzyni biegów. Ważne jest również, aby sprawdzić historię serwisową samochodu i dowiedzieć się, czy istnieją jakieś gwarancje na przekładnię, które może otrzymać nowy właściciel. Dzięki tym wskazówkom będziesz miał pewność, że kupujesz używany samochód z automatyczną skrzynią biegów w dobrym stanie technicznym, co pomoże Ci uniknąć kosztownych napraw w przyszłości.